شبیه سازی روش کنترل میدانی FOC مستقیم و غیر مستقیم در سیمولینک متلب

پروژه ۲۰۴: شبیه سازی در سیمولینک متلب

FOC یک روش کنترل است که برای استفاده در کاربردهای AC سنکرون و موتور القایی استفاده می‌شود.که در اصل برای کاربردهای موتورهای با کارایی بالا توسعه یافته است که می‌توانند در سرعت نامی خود به نرمی کار کند و در سرعت صفر با گشتاور کامل کار کند و شتاب بالای مثبت و منفی داشته باشند، ولی به مرور برای کاربردهای با کارایی پایین تر با توجه به کاهش اندازه موتور FOC، هزینه و مصرف برق آن هم جذاب شد.

در این شبیه سازی سه حالت برای یک موتور القایی در نظر گرفته شده است. حالت اول : روش کنترل یرداری FOC مستقیم  حالت دوم : روش کنترل یرداری FOC غیر مستقیم ، حالت سوم: روش ولت بر هرتز(در دو حالت معمول و جبران شده انجام گرفته).

در روش مستقیم، جریان ها و شارهای محور q و d مستقیما از خروجی موتور اندازه گیری شده و به بخش کنترل که وظیفه سوئیچ زنی اینورتر را برعهده دارد ارسال می گردد. 

در روش غیر مستقیم، نیازی به اندازه گیری شارها و جریان ها نداریم و شبیه سازی بدون اندازه گیری این موارد انجام می گردد. اصطلاحا این روش را کنترل برداری بدون سنسور می گویند. 

روش های بسیار جذاب می باشند. FOC در موتورهای القایی با توجه به کارایی بالای آنها هنوز خیلی همگانی نشده است ولی انتظار می‌رود در نهایت در همه جا جایگزین کنترل تک متغیره اسکالر ولت بر هرتز (V/f) شود.

برنامه این پروژه ها در سیمولینک متلب انجام گردیده است. برای اطمینان از درستی این پروژه می توانید از بخش تماس با ما مکاتبه نمایید.

در صورت سوال در مورد محصول می توانید از بخش تماس با ما (منوی بالا)، با شماره تلفن مورد نظر مکاتبه نمایید (ترجیحا  ارسال پیامک). 

پس از پرداخت آنلاین، فایل قابل دانلود می باشد

خرید آنلاین

برخی نتایج:

p204-1 p204-2

p204-3 p204-4

 

 

دیگر پروژه های مرتبط: 

شبیه سازی مقاله: شبیه سازی موتور القایی تک فاز تغذیه شونده با سیکلوکانورتر

 

روش بدون سنسور DTC-SVM موتور القایی با یک مبدل ماتریسی و تخمین پارامترها

منطق فازی برای کنترل درایو موتور القایی به منظور بهبود عملکرد

 

 


مجموعه: الکترونیک قدرت, ماشین های الکتریکیبرچسب ها , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *